Elizabeta dhe të tjerat

1,400 L

Elizabeta II e vërteta që tregohet në këtë libër përmes figurave femërore më të afërta me të: Dhjetë ndeshje “Eva kundër Evës” në të cilat në fund ajo del gjithmonë fituese, e papërlyer dhe e përjetshme: Mbretëresha e shtatë dekadave që la gjurmë të pashlyera në historinë e monarkisë britanike.

SKU: 9789928357885 Kategoria

Të gjithë e dimë. Por, a e njohim vërtetë? Marka e saj është në pjata, gota, çajniqe, veshje, makarona dhe madje edhe shishe xhin. Pullat me figurën e saj janë të vetmet që nuk kanë nevojë për të shtypur vendin e origjinës. Stili i saj, çanta e dorës deri në bërryl dhe kostumet pastel, e bënë atë një ikonë globale. Çdo gjest, shikim apo lëvizje e tij vëzhgohet, studiohet, analizohet. Shumë janë përpjekur të eksplorojnë jetën dhe personalitetin e saj intime, por Mbretëresha e Anglisë, pas gati shtatëdhjetë vjetësh mbretërimi dhe sot në botën e përtejme, vazhdon të jetë një mister për këdo që përpiqet ta lexojë. E megjithatë për dikë ajo ishte edhe bijë, motër dhe nënë; për disa ishte “Lilibet”, “Top Lady”, “Maam”, ose thjesht Lakra, “lakër”, siç e quan me dashuri Princi Philip. Ndoshta, pra, mënyra më e mirë për ta njohur atë nuk është të shikosh drejtpërdrejt atë, por në marrëdhëniet dhe ngjarjet që e bënë atë gruan që është. Ndoshta, për të kuptuar se kush është në të vërtetë Elisabetta, nuk duhet të përqendrohesh në historinë e saj, por të dëgjosh ata, që me maska ​​të ndryshme, e shoqëruan atë në një pjesë të rrugëtimit të saj. Kjo është ajo që Eva Grippa, gazetare dhe vëzhguese mbretërore, bën në këtë libër, duke skicuar dhjetë portrete të grave që kanë luajtur një rol në një nga jetët private më komplekse dhe më magjepsëse të kohës sonë. Midis kuajve dhe korgive, majave skoceze dhe pallateve shumë të pasura, serialeve televizive, dokumentarëve, skandaleve në ishujt tropikalë dhe tabloide, dashurive dhe tradhtive të palumtura, kilometra mëndafshi dhe thashetheme pikante, dhjetë jetë intime shpalosen para syve tanë, dhjetë histori që do të na ndihmojnë, në fund, për të krijuar një portret të vetëm të saj, që nga fëmijëria e deri më sot, si vjehërr dhe stërgjyshe. Një galeri fytyrash femrash, një histori kostumi, një libër që tregon monarkinë duke e pasqyruar atë në sytë e protagonistëve të saj, por edhe historinë e rënies në dashuri: atë të gjithë botës për të, e vetmja: Elizabeta II, mbretëreshë.

Komente

Nuk ka ende komente